Skip to content

למה בל"ד?

ינואר 19, 2013

בל"ד היא המפלגה היחידה שמציעה פיתרון שלם שאינו טומן את ראשו בחול לשאלה הפלסטינית-יהודית. באופן פרדוקסאלי, דווקא מפלגה שנתפסת בציבור היהודי כלאומנית, היא המפלגה היחידה בכנסת שמבקשת לבסס את הריבונות המדינית באיזור על בסיס אזרחי-דמוקרטי ולא דתי, מעמדי או לאומי. על רקע התעלמותן של ההצעות ה"מקובלות" לפיתרון הסכסוך מהגיאוגרפיה, הדמוגרפיה וההיסטוריה של האיזור, החזון האזרחי של בל"ד מצטייר כאופציה שפויה.

מתנגדי הרעיון מזכירים שוב ושוב את הכשלונות הדו-לאומיים באירופה כהוכחה לחוסר ההיתכנות של פיתרון אזרחי. הם טוענים שפיתרון "מדינת כל אזרחיה" אינו ריאלי, כאילו יש שמץ של ריאליות בכל אחת מן ההצעות האחרות שעומדות על הפרק, מהפנטזיה על הסכמה של הפלסטינים להסתפק ב-22 אחוזים משטח הארץ, ללא רצף טריטוריאלי ותוך וויתור על זכות השיבה וכל תביעה לאומית אחרת, עבור דרך תוכנית הבנט-סטונים ש"תנפנף" את טענת האפרטהייד, וכלה בשאיפת השמאל-מרכז להשיב לגבולות הקו הירוק קרוב לחצי מליון יהודים שרבים מהם כבר בני הדור השני והשלישי להתיישבות ביו"ש. מעבר לכך, גם אם לא צריך לזלזל בכשלונות האירופאים, ראוי לזכור כי בשעה שחברות לאומיות התקשו לחיות יחד תחת הסדר כפוי מבחוץ, חברות הגירה רב-תרבותיות רבות דווקא הצליחו ללמוד להסתדר, ולכן על כל דוגמא כמו יוגוסלביה אפשר לחשוב על דוגמאות כארה"ב וקנדה. ישראל-פלסטין היא מקרה ביניים, משום שמצד אחד מדובר בשתי קהילות-לאום ברורות, ומצד שני כל אחד מהלאומים למעשה מורכב מערב רב של קבוצות קטנות ונפרדות המפולחות על בסיס דת, אמונה דתית, מעמד, מגדר, מוצא אתני, שפה ועוד. במצב כזה אזרחות שווה, כאשר הקבוצות הדתיות והאתניות השונות מגדירות את זהותן במסגרות קהילתיות ולא מדינתיות, היא האתגר האמיתי של ישראל, ולא פתרון של מדינה אחת או שתיים, עם דיבורים עם החמאס או בלי, עם גושי התנחלויות או בלעדיהם.

יהודים רבים מתייחסים לאפשרות האזרחית כאל סכין המוצמדת לגרונם. הם עושים זאת תוך התעלמות מכך שפיתרונות אחרים מובילים בהכרח להמשך הדיכוי ואף הקצנתו תוך חיסול עקבי של היסודות הדמוקרטיים הרעועים מלכתחילה בישראל, ומבלי לשים לב להצעת הפיוס ההיסטורי המגולמת במצע של בל"ד ומונחת לפתחם. מה בל"ד מציעה ליהודים ישראלים? נשאלה לא מזמן חנין זועבי. "כל מה שהיא מציעה לפלסטינים", ענתה, "והיא אינה מציעה להם גרם אחד יותר ממה שהיא מציעה ליהודים. אדרבא, היא דורשת מהפלסטינים שני דברים נוספים: לסלוח לאלה שגרמו להם לחיות זמן ארוך מחוץ למולדתם ומחוץ לחיים הנורמאליים, ולהתייחס לדורות שפרויקט גזעני הביא אותם במקומם כאל ילידי הארץ".

"מדינת כל אזרחיה", אם כן, היא האפשרות היחידה לקיום דמוקרטי בין הירדן לים. העובדה שהקריאה להגשמתה מגיעה מן הצד הפלסטיני מעניקה ליהודים הזדמנות להיענות ליד המושטת לעברם ולהצביע למפלגה היחידה בכנסת שחרתה את הרעיון על דגלה, ובה בעת לגלות סולידריות עם נציגיה, הנאלצים להגן על זכות קיומם מדי מערכת בחירות בבית המשפט. כי גם זאת צריך לזכור – שבל"ד היא מפלגה נרדפת, מפלגה שהצעות חוק שהגישו אנשיה נדחו על הסף רק בשל העובדה שהוצעו ע"י ח"כים מבל"ד, מפלגה שהשתתפותה של אחת מחברותיה בכנס במוסד אקדמי בישראל בוטלה בגלל עמדות "לא מאוזנות", מפלגה שחבריה מותקפים באופן פיזי ממש, ולא ברחוב אלא על בימת הכנסת ובמסדרונות בית המשפט העליון, מפלגה שהיחס כלפיה, כפי שכתבה גם אורלי נוי, שובר שיאים אפילו בתוך הסחי הפשיסטי-לאומני-שוביניסטי שאנחנו ספק שוחים וספק טובעים בו.

הצביעו בל"ד למען מדינה אזרחית, הצביעו בל"ד נגד גזענות ולמען הפרדה בין דת ומדינה, הצביעו בל"ד בסולידריות עם הכוחות הדמוקרטיים בחברה הפלסטינית, הצביעו בל"ד למען שיוויון, שהתנאי לקיומו קודם לכל שיתוף פעולה.

From → מסביב

2 תגובות
  1. גלעד permalink

    היחס לבל"ד נובע (לפחות בחלקו) מאי התנערותה של התנועה מאביה מנהיגה הגולה עזמי בשארה.

    כל עוד תזוהה התנועה עם מי שחשוד בבגידה בעמו בשעת מלחמה, במי שחולק קווים אידיאולוגים עם בשאר אל אסד ובעצמו נסמך על שולחנו של חסן נסראללה, המסר שלה לא יעבור.

    כי גם הציבור מבין את משמעות הביטוי 'אחד בפה, אחד בלב'.

    למצביעי השמאל שרוצים לטלטל את הספינה יש אלטרנטיבות טובות בהרבה. למשל ארץ חדשה.

Trackbacks & Pingbacks

  1. אם לא השתכנעתם להצביע לבל"ד, הצביעו לחד"ש ולא לדעם « חוסר סדר מאורגן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: