Skip to content

כמה סטרא

ינואר 2, 2013

בתרגיל נפוץ בשיעורי רישום, מבקש המורה מן התלמידים להחליף את היד הרושמת. התלמידים, ימנים ברובם, עוברים לרשום ביד שמאל ומגלים להפתעתם כי השינוי ברישום אינו רק תוצר של חוסר המיומנות והשליטה ביד הלא-מתורגלת. יד שמאל היא היד הפרועה שמופעלת ע"י מוח ימין – המוח היצירתי. היא אינה היד המתקשרת (זו שמושיטים ללחיצה), אלא היד הטמאה העוסקת בעבודות המלוכלכות, היד המופרעת, הלא מחונכת, שמחוברת לגוף אך עושה כרצונה. כשמציירים איתה התוצאה מפתיעה ומשובשת גם יחד, וככזו היא מהווה תמונת ראי מעוותת של הצד הימני הצייתן והמהוגן. יש ביד שמאל אחרוּת שקיצוניותה נובעת דווקא מן הזהות למראית עין, ולכן ניתן לראות בה סמל למעמדה של יצירת האמנות כתוצר של פיצול – שבר הנובע מהתנגדות פנימית, שטן המגלה את עצמו דרך הצד הלא מרוסן של הגוף ויוצר הפריה לא טבעית לכאורה, מצווה הבאה בעבירה.

אבינעם שטרנהיים - סוס שחור, 2011
אבינעם שטרנהיים – סוס שחור, 2011

יד שמאל השטנית והמטאפורית עומדת במרכז התערוכה הקבוצתית "יד שמאל – מדורי השטן ויצירת האמנות", המוצגת בגלריה האוניברסיטאית באוצרות מנחם גולדנברג וגלילי שחר (גילוי נאות: שחר הנחה אותי בעבר בעבודה שלא יצאה לפועל). התערוכה מלווה סמינר שמעבירים שני החוקרים המגיעים מתחום האסתטיקה (גולדנברג), והספרות (שחר), וככזו שורה עליה נופך הגותי ולמדני. אף שהתכנים העולים מהתערוכה קשורים בטומאה, שטניות,  פגם, הסתר והתפרקות, אופן התצוגה נמנע מהתפלשות ושומר על סדר וריחוק עיוני. מבחינה זו הכניסה ל"יד שמאל" נעשית ברגל ימין דווקא, דרך תלייה נקייה ומרווחת וזרימה נושאית בין אולמות התצוגה השונים.

התערוכה מחולקת לארבעה מדורים: נפילה (בעלי כנף), בעלי דין, ליליות ודימוי רע. יש בה עבודות שמציגות את הזיקה בין יד שמאל לשטן באופן אילוסטרטיבי למדי. ב"מכירה פומבית" – דיפטיך מצוייר של נעמה עתי, ידיו של סוכן המכירות מבצעות מעין משא ומתן על עסקה שפרטיה עמומים לא פחות מן הציור המחוק והחצוי שעומד במרכזה. ברישומיה של יעל בלבן, שנוצרו על פי דימויי נערים עירומים מציורי הקאפלה הסיסטינית של מיכאלאנג'לו, השטן מצוי בפרטים. הוא מתגלה כעיוות והיעדר החושף את עצמו דווקא דרך מה שיש – באמצעות הגופניות הפגומה, הנוצרת בדקדקות פרטנית המחברת בין גוף האדם לגוף התרבות, וסוטה משניהם. בציורו היפה של בויאן "הצליבה (ע"פ גרונוולד)", יד שמאל מייצגת את מבטו ההפוך של הצייר על תולדות האמנות, המוצגות בו באופן גרוטסקי. פסח סלבוסקי מציג ציור רע לתפארת של עיניים דמוניות ובשרניות, כמעין מבט שהמראה אינו משתקף בו אלא כלוא בתוכו. יפות גם עבודות השיער המתקשטות-צופנות סוד של אסתר שניידר, והסוס השחור קטום הראש והמפוחם של אבינעם שטרנהיים, העשוי רצועות עץ דקות ומקבל את פני הנכנסים לגלריה בזעקה אילמת.

אסי משולם - ויטראז'י וולגאריום (פרט), 2012
אסי משולם – ויטראז'י וולגאריום (פרט), 2012

גולת הכותרת של הדיאלקטיקה השטנית-למדנית שבתערוכה באה לידי ביטוי ב"ויטראז'י וולגאריום" של אסי משולם, שהפך את אולם הכניסה לגלריה למעין בית תפילה. על חלונותיו הגדולים של האולם צייר משולם דימויים יהודו-נוצריים-יווניים של אריות, עמודים, נחשים עם ראשי אנשים, מקדשים, דימויי נוף ואמהות המשולבים בטקסטים מספרו של האמן "רועכם". זהו מופע של קודש וטומאה הכרוכים זה בזה ונכנסים בשערי הדת האוניברסיטאית מן הדלת האחורית, וליתר דיוק לא ממש נכנסים כי אם עומדים בשעריה, על מפתנה, לא בפנים ולא בחוץ. בצדם האחד של החלונות נמצא העולם ובצדו השני הלומדים – מבקרי הגלריה האוניברסיטאית. אורו של הראשון מוגש לאחרונים כשהוא מסונן ע"י מערכת דימויים מדממים במעין התראה כפולה – מפני סכנות העולם ומפני הביטחון בהיכרותו וידיעתו גם יחד. כך, באמצעות דימויים אמוניים, יצר משולם מקדש לספקנות. זוהי, כותבים אוצרי התערוכה, גם הערה (והארה) מפוכחת של מושגי הנאורות וההשכלה שעל בסיסם נבנתה האקדמיה, הערה אתית ופוליטית שבבבסיסה אזהרה מפני ההסתגרות הקונכייתית המבקשת להיטהר מטומאת היומיום ולהתקדש בלימוד. אחה"צ העבודה מתהפכת. אורה המלאכותי של הגלריה גובר על אור היום הגווע, ובמבט מבחוץ הופך משכן התערוכה לאתר בעירה.

יד שמאל – מדורי השטן ויצירת האמנות
הגלריה האוניברסיטאית ע"ש גניה שרייבר, אוניברסיטת ת"א
נעילה: 1.2.13

פורסם בנוסח דומה ב"טיים אאוט" וב"ערב רב"

From → ביקורת

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: