Skip to content

"על פניו, נראה שמדובר בהתנהגות בוטה ומכוערת"

אוגוסט 17, 2010

בלוגים וערוצי חדשות עוסקים מאז אתמול במבוכה החדשה שניחתה על צה"ל, וכמו נתפרה במיוחד ע"פ מידות תערוכה באוצרות אריאלה אזולאי. חיילת לשעבר בשם עדן אברג'יל העלתה לעמוד הפייסבוק שלה תמונות שבהן היא מצולמת מחייכת לצד עצירים פלסטינים שידיהם כפותות ועיניהם מכוסות. התצלומים צולמו ככל הנראה במחסום נחל עוז בשנת 2008, ופורסמו ב-2009 בפייסבוק תחת הכותרת הספק רצינית "צבא – התקופה הכי יפה בחיי". בכולן מופיעה אברג'יל בתנוחות של ספק דוגמנית וספק גיבורת סטאלג, ובאחת היא מצולמת לצד עציר שבדומה ליתר המצולמים כלל אינו מודע למעשה, כשבידיה חבל או אזיקון פתוח המזכיר את תצלומי העינויים מכלא אבו-גרייב בעיראק. בתגובות לתמונות כתבה אחת מחברותיה של החיילת "הכי סקסי לך ככה", ונענתה בתגובה "מעניין אם יש לו (לעציר המצולם. י.א) פייסבוק! אני חייבת לתייג אותו בתמונה". האלבום הוסר בינתיים מפייסבוק, אך ניתן לראות את התמונות הלא-מטושטשות באתר "סחים, הם בכל מקום" שחשף את הפרסום אתמול בבוקר.

אחת התמונות שפורסמו בפייסבוק
אחת התמונות שפורסמו בפייסבוק

כבר במבט ראשון בתצלומים ניתן לומר במידה רבה של וודאות שהעצירים המופיעים בהם אינם מחבלים. מחבלים בד"כ לא עוברים במחסומים, וכשהם כבר עוברים במחסומים ונתפסים אנשי השב"כ לא משאירים אותם בשטח שנייה אחת מיותרת. מי שנותרים לשבת כפותים ומכוסי עיניים ליד הגדר, אם כן, אינם פצצות מתקתקות אלא מסתנני עבודה ולפעמים סתם קורבנות שרירות ליבו של החייל התורן, ובכל מקרה אנשים שהסכנה הגדולה הנשקפת מהם היא העובדה שכעובדים לא חוקיים אין להם ביטוח. לאור זאת ראוי לשאול מדוע כופת צה"ל עצירים שאינם מהווים סכנה ביטחונית, ומדוע הם נדרשים לכסות את עיניהם. במידה והעצירים כן מהווים סכנה, מדוע צה"ל אינו דואג להכשיר מתקני מעצר זמני נאותים, מדוע הצבא (שאינו הגוף המוסמך לחקור את העצירים) משתמש באמצעי מעצר מכאיבים ומשפילים, וכיצד קורה שחיילת יכולה בקלות לבוא במגע עם העצירים ואף להצטלם לצידם כמזכרת. אולם דומה שאף אחת מן השאלות הללו אינה עולה לדיון, הסב רובו ככולו סביב התנהגות החיילת והנזק ההסברתי שעשוי להיגרם לישראל. כך כתב ערוץ 10 אור הלר מתאר את מעשיה של אברג'יל כ"נזק עולמי שגם מאה גייסות הסברה של משרד החוץ לא יצליחו לתקן", מוסיף כי מדובר בחשיפה של "180 מעלות מהתמונות הנחמדות של הנחלאויים המרקדים בחברון", ומצר על העובדה שכתב CNN כינה את התמונות "תופעה מכוערת של הכיבוש הישראלי", אף ש"זה בכלל לא קרה בגדה המערבית". יו"ר הוועדה לביקורת על מערכת הביטחון ח"כ עתניאל שנלר ממפלגת קדימה נזעק להגן על מפקד ש"נדרש מטעמי ביטחון לכפות עציר", אך מסכם את טענותיו ב"פגיעה המבזה את העציר מחד ואת החיילת וצה"ל מאידך", ודובר צה"ל הוסיף כי "על פניו, נראה כי מדובר בהתנהגות בוטה ומכוערת של החיילת". מעניין, אגב, אם הטיפול התקשורתי שמקבלת החיילת היה שונה לו היה מדובר במיכל רוטנברג מרעננה ולא בעדן אברג'יל מאשדוד.

חיילת אמריקאית ואסיר עיראק בכלא אבו-גרייב
חיילת אמריקאית ואסיר עיראקי בכלא אבו-גרייב

אברג'יל סיפרה הבוקר כי סולקה משירות מילואים בעקבות הפרסום. יש הקוראים כבר לשלול את דרגותיה, לרענן את נהלי ביטחון השדה, ו"לשנן לכל חייל צה"ל ומפקדיו כי כוחו של צה"ל לא טמון רק בכלי נשקו ובאימוניו, כי אם קודמים לכך מוסריותו ואמונתו המייחדים אותו משאר צבאות העולם", כדברי ח"כ שנלר. אולם מאחר ואברג'יל השתחררה משירות, יתכן שלא ניתן יהיה להענישה על המעשה. אם בכל זאת תואשם, נראה שהדבר לא יעשה בגלל חלקה בביצוע מעצרים שרירותיים ועינויים חסרי תכלית, אלא בשל העובדה שחשפה אותם. אולי לכך התכוון הדובר הצבאי כשהגדיר את המעשה כ"התנהגות שאינה משקפת את ערכי צה"ל".

פורסם בערב-רב

From → מסביב

7 תגובות
 1. פוסט מצוין, תודה.

 2. אזרח. permalink

  חברותיה של עדן גילו את הסוד.פלסטינים עושים לה את זה.

 3. מצטרפת. אכן מצוין, ובמיוחד השורה האחרונה. מרתיח.

 4. אכן מעניינת שאלת מוצאה של החיילת. ע"ע ענת קם.

 5. נשמע שהיא עשתה את זה כדי להשתחרר ממילואים. טריק יפה.

  לא. היא לא יכולה להיות עד כדי כך חכמה. הרי קוראים לה אברג'יל, לא?

  (מי המטומטם שמכניס את השד העדתי לסיפור הזה? הרי גם אם שמה היה רבינוביץ, היא עדיין היתה מנוולת ואטומה. היחס פה הוא למעשה, לא לשמו של העושה.)

 6. אהוד, התבלבלת, ה"שד העדתי" לא קשור להתנהגות החיילת (המכוערת והאטומה בהחלט), אלא לתגובת התקשורת. אני מוכן להתערב שלו שמה היה רבינוביץ' הכתבים היו מתפייטים על "בת טובים שאיבדה את הדרך" ועל "טעות בשיקול הדעת של צעירה מבטיחה", ורצים לספר שהשתתפה בהצגת הסיום בבית הספר ואביה ושניים מאחיה שירתו ביחידות מובחרות. מכיוון ששמה אברג'יל אנשים מרשים לעצמם לדבר על "הפוסטמה", ה"פרחה", עם "פירסינג בשפה התחתונה ועיצוב גבות מדאיג" (ידיעות אחרונות), עם ה"ג"ורה הנפתחת" (מעריב), ופנינים נוספות, וכל זאת כאשר הדבר המדאיג באמת בסיפור אינו הטפשות של חיילת אחת (וכמובן לא עיצוב הגבות שלה), אלא הנורמות הכלליות. אברג'יל בסך הכל מאפשרת ל"בני הטובים" לשחרר לחץ ולהרגיש טוב עם עצמם כי "הם לא היו עושים דבר כזה". הכיבוש אותו כיבוש, הסיאוב אותו סיאוב, ואת שניהם מובילים, למרבה הפלא, בעיקר הרבינוביצ'ים.

Trackbacks & Pingbacks

 1. מצלמות כמכשירי עינויים « חוסר סדר מאורגן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: