Skip to content

"אם המשטרה תחליט שאין פה עבירה, נספוג את זה"

אוגוסט 4, 2010

הפורום המשפטי למען א"י פנה אתמול (יום שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, בתביעה לפתוח בחקירה בגין העלבת עובד ציבור והסתה לאלימות במסגרת מה שמכונה ע"י אנשי הפורום "תערוכת שטנה נגד שר החוץ". הכוונה לתערוכה "איווט", שתיפתח בסוף השבוע בגלריה של המדרשה לאמנות בית ברל בתל-אביב, בהשתתפות אמנים כרועי רוזן, יאיר גרבוז, רוית משלי ואחרים. פניית הפורום נעשתה בעקבות כתבה על התערוכה ששודרה בחדשות ערוץ 10, ובמכתב הפנייה מצוין כי בתערוכה מוצגים פורטרטים שבהם מופיע שר החוץ עם אש בעיניים, פרצוף מצורע ואף של חזיר, שוט הצלפה הנושא את שמו וסרטון וידאו ובו סצינה שבה מוצג גבר המכה את אשתו וזו מגיבה בעונג ובציטוטים של ליברמן.

עבודה של גרי גולדשטיין, מתוך התערוכה

עבודה של גרי גולדשטיין, מתוך התערוכה

עו"ד אדריאן אגסי מהפורום המשפטי למען א"י כתב ליועמ"ש כי המוצגים בתערוכה "מסיתים בחריפות כנגד שר החוץ של מדינת ישראל ועוברים את גבול הטעם הטוב. לבד מכך, בוודאי אין לתערוכה כל ערך חינוכי". עוד הוסיף אגסי כי "הצגתו של שר החוץ בסיטואציות הנ"ל מהווה הסתה חמורה ויש מקום לבחון אם אין מדובר כאן אף בהסתה לאלימות ורצח כנגדו". בניגוד לאנשי הפורום, נראה שליברמן עצמו אינו מודאג מהשלכות התערוכה. בתגובה לפנייתה של דנה גילרמן מכלכליסט אמר דוברו בחודש שעבר כי "כפי שאמנות תישאר אמנות גם אם היא תוצג במזבלה, כך זבל נשאר זבל גם אם הוא מוצג בגלריה".

דובר הפורום המשפטי למען א"י שמוליק קליין, טוען כי אנשי הפורום "דורשים מהיועמ"ש לשלוח את המשטרה לבדוק את העניין. אם המשטרה תחליט שאין פה עבירה, אנחנו נספוג את זה. מה שבטוח הוא שלא מדובר פה במיצג אובייקטיבי או אמנותי גרידא.
להיות לא אובייקטיבי זה לא פשע.
אמנות צריכה לעשות את הדברים הכי מעניינים אבל להימנע מפגיעה בחוק, והעלבת עובד ציבור היא פגיעה בחוק. מוצג שם פסל של חזיר ורוד קטן שמעליו כתוב ליברמן, שיצרה זויה צ'רקסקי. לי זה מזכיר סיטואציות לא נעימות מהמאה ה-20. שלא לדבר על כך שהתערוכה מקבלת חסות אקדמית של מכללת בית ברל. בשביל זה מדינת ישראל מממנת את בית ברל? בשביל להעליב ולהנמיך אנשים?
"ארץ נהדרת" עושה את זה מדי שבוע, קריקטורות בעיתון עושות זאת מדי יום.
כן אבל ארץ נהדרת לא מתרכזת באדם אחד בלבד. אם ארץ נהדרת תעסוק אך ורק באדם אחד ותשסה בו ותעליב אותו כל פעם, יכול להיות שיהיה מקום לחקירה של העניין.
איך אתם יכולים לפעול נגד תערוכה שכלל לא ראיתם?
אתה עוד רוצה שאשלם כסף על הדבר הזה? (גלריה המדרשה אינה גובה דמי כניסה. י.א). בכתבה בערוץ 10 ראינו מבחר מספיק כדי להרגיש שיש פה מקום לבדיקה ויש סבירות לעבירה על החוק.
אתה באמת חושש מפגיעה באביגדור ליברמן בעקבות התערוכה?
אני לא יודע, אנחנו למודי ניסיון. ראינו שרצחו ראש ממשלה במדינת ישראל.

עבודה של אבי סבח, מתוך התערוכה

עבודה של אבי סבח, מתוך התערוכה

אוצרת התערוכה דורית לויטה אינה מופתעת מהפנייה, אולם טוענת כי אין בתערוכה כל הסתה. "אני לא מיתממת, ברור שליברמן הוא טריגר, אבל זו תערוכה שעוסקת בתופעה ולא רק באדם".
את התופעה המדוברת מגדירה לויטה באמצעות טקסט המלווה את התערוכה ונלקח מאתר האינטרנט של מפלגת "ישראל ביתנו": "החיים של אביגדור ליברמן הם חיים ישראליים. אביגדור ליברמן מייצג את כל הטוב והמשמעותי ביהודי החי במדינה יהודית". משפטים אלו מתוארים ע"י לויטה בהודעה לעיתונות כ"הגדרת הישראליות ככוללת אספקטים גזעניים, ואנו לא חושבים שהפתרונות שהאיש מציע עולים בקנה אחד עם מה שנתפס או צריך שייתפס עם מהות הישראליות. אנו מקווים שעצם הצגת התערוכה תפתח שיח ציבורי בנושא מרכזי בחיים של כל אחד ואחד במדינת ישראל. השיח הציבורי יחזק את המחויבות למעורבות חברתית, לאכפתיות ולדמוקרטיה".

בשיחה אומרת לויטה שיכלה לצפות מראש תגובות כמו הפנייה ליועמ"ש. "אני לא מבינה מה כולם מתפלאים. חשבו שנעשה תערוכה כזו והיא תעבור בשקט? תגובות כאלה הן חלק מהתערוכה, ואם היא תיסגר בהוראת המשטרה זה רק יוכיח עד כמה היא רלוונטית".

פורסם בערב-רב

From → מסביב

4 תגובות
 1. במילים אחרות, אם הייתי מציג בתערוכה תמונות של רבין במדי הגסטאפו, או ענוד בכאפיה, זה לגיטימי לגמרי, ואין שום בעייה אם זה, כל עוד זה מוגדר כאמנות?
  אם מחר בבוקר אקח תמונה של ראד סלאח ואצמיד לו ראש חזיר, ואת הציור המרהיב אתלה על קיר בגלריה של המתנ"ס בנווה חמציצים, זו תהיה אמירה אישית שלי על המצב ולא הסתה, ולכן זה לגיטימי, נכון?

 2. שחר permalink

  כן , מוכר אבל לגמרי לא נעים !!!
  יש "אנשים , אומנים " שלהם מותר "ליצור " בכל האמצעים והבוטות ,הם אומנים … ובשם
  קדושת האומנות אפשר ומותר הכל …

  ולעומתם יש אנשים עם אותה קטגוריה של יצירתיות ,כתבה או אמירה ,להם אין זכות כזו .
  כי אז זה גזענות , המרדה , קיצוניות וכו' .
  ולא , זו לא בכיינות .
  אסור להשלים עם התופעה הזו !!
  מה לעשות ?
  להשמיע קול ובקול ! ובכל מקום .

 3. מיכאל,
  ראשית, אף אחד לא מציג בתערוכה תמונה של ליברמן במדי גסטאפו או משהו דומה (מומלץ לבקר בתערוכה לפני שטופלים לה האשמות), ומה שכן מוצג נוגע לתכנים שליברמן עצמו משווק ביודעין כראש מפלגה שהמצע שלה כולל מאפיינים פשיסטיים וגזעניים. העבודה של גרי גולדשטיין שמוצגת למעלה, למשל, אולי חריפה, אך היא אינה שונה באופן מהותי מקריקטורות שניתן למצוא בעיתון, וגם אינה עוסקת בליברמן כאדם פרטי, כבן זוג, אבא וכיו"ב, אלא כפוליטיקאי המייצג עמדות פוליטיות.

  שנית, אני חושב שיש הבדל מהותי בין תערוכה והפגנה, לא בגלל ש"זו אמירה אישית" או ש"לאמנים מותר למתוח גבולות" ושאר תירוצים, אלא בגלל שתערוכה היא מקום לדיון – המאפשר ביטוי ותגובה מטעם הצד השני – בעוד הפגנה של המון משולהב רחוקה מכך. בניגוד להפגנות (ולטענות הפורום המשפטי למען א"י), בתערוכה גם אין כל קריאה לאלימות או פגיעה באדם, ולכל היותר היא מבקשת להצביע על עמדות פוליטיות ומדיניות בעייתיות בעיני היוצרים. לא זכור לי שמחזיקי הכרזות שבהן הופיע רבין במדי גסטאפו או אס.אס, שצרחו "רבין בוגד" ו"רבין רוצח", ביקשו לקיים דיון בנושא.

  אני חוזר ומדגיש את ההיבט הדיאלוגי שבסיפור, שכן לאוצרת או לאמנים המשתתפים אין כל בעיה לנהל דיון דמוקרטי ורב משתתפים על עמדותיו של ליברמן (הקריאה לדיון אף מופיעה בהודעה לעיתונות), בעוד מקהלת הצווחנים מהפורום דורשת פשוט לסגור את התערוכה ולבדוק את המשך מימון מכללת בית ברל. מזל שלא מבקשים (בינתיים?) להעמיד את האמנים מול הקיר.

  אגב, לו אוצר או אוצרת היו בוחרים להציג תערוכה בשם "יוסי", העוסקת במשנתו הפוליטית של יוסי ביילין כמייצג של תופעת השמאל הליברלי האשכנזי מהמעמד הבינוני, ועושה זאת באמצעות דיון בעמדותיו השנויות במחלוקת וכוללת פסלים של פודל שמעליהם כתוב "יוסי ביילין", גם אז לא הייתה לי בעיה עקרונית עם העניין.

Trackbacks & Pingbacks

 1. חברה סגורה: 5 באוגוסט, 2010 | מדרון חלקלק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: