Skip to content

שירת הפלייליסט – הערה בעקבות יריד צבע טרי

מאי 6, 2010

66 אמנים עצמאיים ו-28 גלריות משתתפות ביריד האמנות "צבע טרי 3", שנפתח אמש בחלל המשופץ של מחסן 1 בנמל יפו. האמנים העצמאיים מציגים ב"חממת האמנים" בקומתו הראשונה של המבנה והגלריות בקומה השנייה, ומה שבולט יותר מכל בין שלל העבודות, הטובות יותר וטובות פחות כפי שקורה בכל יריד, הוא השילוב בין רמה מקצועית גבוהה מאד לקונפורמיזם מוחלט. פעם הצללית נראית כך ופעם כך, פעם בני המשפחה מצויירים באירוע ופעם הם מצולמים בחדר המגורים, והכל מוגש בעטיפה מהוקצעת ומשומנת לעילא, בלי טעויות, בלי התמהמהויות ובלי קצוות פרומים. הגלגלציזציה של האמנות המוצגת במתחם תובענית ובולטת עד כדי כך, שקשה למצוא הבדלים משמעותיים (או הבדלים בכלל), בין העבודות המוצגות בכל אחת מן הקומות. אני מוכן להתערב על כך שלו מישהו יתגנב ויחליף את שלטי השמות המודבקים בקומה הראשונה באלו שמודבקים בקומה שנייה, איש מלבד קומץ עכברי סצנה לא ישים לב שאמני הגלריות ואמני החממה התחלפו להם בן לילה, עובדה שמעניקה משמעות אירונית משהו לכותרת "אמנים עצמאיים".

בפתח קטלוג "צבע טרי 3" טוען האוצר אורי דסאו, חבר בוועדת הקבלה של היריד, כי בימינו לא ניתן יותר לאפיין זרם אמנותי השולט בכיפה, וכי "אי אפשר לצמצם את האמנות של העת האחרונה רק להיבט אחד שלה". צריך להיות פורמליסט מוחלט או לכל הפחות חסר מודעות עצמית כדי להכשיר פס ייצור אמנותי ואז לטעון באמונה שאין פס ייצור כזה. צבע טרי הוא תופעת הלוואי המקומית המרכזית של האיזם הגדול ביותר של תקופתנו, איזם גדול ומפתה עד כדי כך שכל האיזמים הקטנים שנהגו להילחם זה בזה בחורמה הניחו למלחמות הערכיות והצטופפו כולם כמעט ללא יוצא מן הכלל תחת ערך אחד – ערך הדולר. אולם האמת היא שגם אם קל לתקוף את צבע טרי, היריד לא מחדש דבר בנושא זה. לכל היותר הוא מחצין את מה שכבר היה שם קודם, וזו ההקבלה בין אמנות לכל מוצר צריכה אחר, ויהא זה דיאודורנט חדש, זוג גרביים, צמיג לאוטו או ארון מטבח. מדובר בהקבלה מסוכנת ומרגיזה מאד, ובמיוחד כשהיא עולה מן ההסברים שמשמיעים האמנים עצמם. מאמנות, כך נדמה לי, אנחנו מצפים ליותר מכפי שאנו מצפים מארון מטבח – יפה, משוכלל ואיכותי ככל שלא יהיה – כשם שמספרות אנחנו מצפים ליותר מכפי שאנו מצפים מספר טלפונים או מספר טיסות.

בשנה שעברה כתבה הציירת מאשה זוסמן במארב כי יריד צבע טרי "רק משכלל, במקצוענות, יעילות, רוח טובה ובתוספת פילנתרופיה אופנתית, את מנגנון המסחר והנהנתנות. הכל בחבילה אחת – מכירות, גרפיטי בהזמנה, סדנת קעקוע, הרצאה על רפי לביא ופרויקטים הומניטריים למען הקהילה. סופרמרקט לתרבות עם תוספת של מודעות חברתית מדומה".  מאשה צודקת, אולם צבע טרי אינו האחראי הבלעדי להזניית האמנות. לא הוא ולא הגלריות המסחריות שמכירת עבודות היא תפקידן העיקרי. אם כבר, היריד והגלריות אחראים להזניית האמנים, שבוודאי התייצבו במתחם הנמל בערב הפתיחה כשהם נרגשים וסמוקי לחיים כחתני בר-מצווה. מי שאחראי להזניית האמנות עצמה הם אלו שמוכנים להציג את עבודותיהם במסדר של סרדינים, אלו שמקבלים בהכנעה תנאי תצוגה הגורמים גם לעבודות הטובות ביותר להיטמע בהמון כאחרון השירים בפלייליסט, אלו שדוחים כל עמדה של ספק, חשדנות, התנגדות או ראייה אחרת של העולם, ובעבור חופן שטרות מוכנים לוותר על כל ניואנס, כל עידון וכל טיפת מחשבה שהשקיעו ביצירתם שלהם, לצמצמה ולהתייחס אליה כאל מוצר צריכה בלבד – x משיחות מכחול תמורת y שקלים חדשים. מי שאחראים אם כן להזניית האמנות הם לא רק הגלריסטים, האספנים, האוצרים ו"יועצי האמנות", מארגני היריד והמבקרים, אלא בראש ובראשונה האמנים עצמם.

פורסם בערב-רב

From → ביקורת

3 תגובות
  1. האם צבע טרי מתיימר להיות יותר מיריד מסחרי?

    ובכל זאת, האם כדאי לבא לראות עבודות אומן זה או אחר? מה דעתך על מי שנבחר לאמן המבטיח? נדמה לי שעבודת דרור ראום נוגעת בנושא שהעלית.

  2. פוסט מעניין וחשוב. באמת החלטתי לא ללכת לשם, מכל מיני סיבות, וחשבתי כן ללכת ולראות את "סלון הדחויים", אם כי זה לא בטוח בכלל שבתערוכה האלטרנטיבית הזו יהיו עבודות אחרות שלא מתיישרות עם שום קו, אולי אלה עבודות על אותו קו שהן פשוט אחרות או חלילה פחות טובות…
    בכל אופן הייתי בצבע טרי הקודם וכן מצאתי שם הרבה דברים מעולים ואינני מומחה אמנות כדי לומר אם הם היו מאותה סצינה ומאותו קו ייצור או לא. איכות ללא ספק כן היתה שם אז.

  3. תודה למגיבים, המשך הדיון מתקיים כאן:
    http://www.erev-rav.com/?p=6476

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: