Skip to content

שומן

יולי 19, 2006

בשנת 1948, עם תום מלחמת העצמאות, נפגשו נציגי ישראל וירדן כדי לקבוע את מיקום הגבול בין שתי המדינות. לאחר שהגיעו להסכמה, שירטטו הנציגים את קו הגבול על מפות נייר באמצעות עיפרון שעווה. כצפוי במזרח התיכון – מדיניות לחוד ומציאות לחוד. כך כעבור כמה שנים החלו הזמן והאקלים המזרח תיכוני לעשות את שלהם, וקו הגבול המוסכם, ששורטט, כאמור, בשעווה, החל "לנדוד" על גבי המפה. את הסיפור הזה שמעתי לראשונה בטיול כיתתי לקו התפר בירושלים. בין השאר סופר לתלמידים על מקרים משעשעים בדיעבד, בהם תזוזת קו הגבול פיצלה בתים בשכונת אבו-טור לאגף חדרי השינה, שנשאר בצד אחד של הגבול, וחדר שירותים, שעבר עם השנים אל צדו השני.

מתח כללי זה בין מדיניות ומציאות, המושפעות לפעמים מתכונות בלתי צפויות של חומרים, מאפיין גם את העבודות המוצגות בתערוכה זו. כל אחת מהעבודות נוצרה בחומרים הנוטים להתנהג בדרכים שאינן ניתנות תמיד לחיזוי מראש. בתחילת העבודה איש מהאמנים המשתתפים לא ידע כיצד תיראה עבודתו בהמשך. חלקם ביקשו לעבוד עם תכונות החומר, ואילו אחרים ניסו ללכת "נגדו". התוצאות נעות בין ניסיונות שליטה ובין התרת הרסן. מקצת העבודות אף עתידות לשנות את צורתן במהלך התערוכה.

התערוכה נפתחת עם שתי עבודות של חן שפירא, המהוות מעין אנטי-תזה חומרית אחת של השנייה. העבודה הראשונה היא ציור גדוש בחומרי ציור שונים, שחלקם אף סותרים אחד את השני. כתוצאה מכך בד הציור הופך רווי וכבד, ובו בזמן, בזכות התכונות המאכלות של החומרים, נראה כעומד על סף התפוררות. העבודה השנייה צוירה בדיו מדולל על סדין בד שנשטף וכובס. דימוי צמרות הדקלים המופיע בציור הוא כמעט שארית של ציור – כמהות שנותרה על הבד לאחר שכל השומן הוסר, פשוטו כמשמעו.
שוש ישראלי מציגה שתי עבודות שנוצרו בשילוב בין רישום וצילום זירוקס, שנחנט במעטפת גומי מתוצרת בית. התוצאה, בעלת המראה הפורמאליני, נוגעת במרקם העיסתי והדביק שמערב היסטוריה ושימור הזיכרון.
הציירים אבי סבח ואמנון יוהס עושים ניסויים בחומרים. יוהס מייצר צבעים בתערובות ומידות סמיכות שונות, ויוצר מתח בין מרקמים דשנים ושומניים לגימור נקי. סבח מתייחס בציוריו גם לתכונות מצע הציור. חלקים גדולים מהדימויים המופיעים בציוריו מצוירים למעשה על צדו האחורי של הנייר, ומחלחלים ונספגים פנימה, לכיוון הצופה.
אור קדר מציג שתי עבודות קרמל. האחת היא פסל העשוי מקרמל (סוכר שרוף), שנמס ומשנה את צורתו ללא הרף. העבודה השנייה מורכבת מסדרת צלחות פטרי ממולאות קרמל שקוף למחצה, ובתוכו משוקעים-לכודים רישומים על נייר, שכמו נכלאו במצב ביניים בין קיפאון והתפוררות. שתי העבודות מאופיינות במתיקות סמיכה ורעילה.

תערוכה זו נאצרה בזמן דיבורים על התכנסות, והיא נפתחת בעיתות מלחמה. למרות שאין מדובר בבחירה מכוונת, רבות מהעבודות המוצגות בתערוכה קשורות במלחמות, חורבן, טראומה, זיכרון ואובדן. אלו גורמים שלא נלקחו מראש בחשבון, אך זה המצב, אתם יודעים.

שומן – גלריה ונטה.

פתיחה: 19.7

נעילה: 21.8

גלריה ונטה  הזירה הבין-תחומית, רחוב הרכבים 4, תלפיות, ירושלים. 02-6783378

From → תערוכות

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: