Skip to content

תיאוריה וביקורת

מרץ 10, 2006

שני בתי-ספר לאמנות עורכים כנסים: בבצלאל ידונו בתפישות יופי, ואילו בשנקר יעסקו במרכז ופריפריה. נחשו באיזה כנס ינאם עמיר פרץ

ביום ראשון בצהריים ייכנס עמיר פרץ לבית-הספר שנקר בתל-אביב ויישא הרצאה על "הזכות לתרבות כחלק מהחירות ממחסור בפריפריה", שתפתח את הכנס השנתי של פורום שנקר לתרבות וחברה. מטרת הפורום, שמתכנס זו השנה השלישית, היא לעורר דיון על הקשר בין תרבות ואמנות לשאלות אקטואליות, או כפי שמסביר האמן לארי אברמסון, מרצה בשנקר ואחד ממשתתפי הכנס, "לא לתת לאמנות ולעיצוב להסתגר בדל"ת אמותיהם". "מטרת הכנס הנוכחי", מוסיף אברמסון, "היא לעסוק במערכת הקשרים בין מרכז ופריפריה. זו שאלה מהותית בתרבות הישראלית, כיום יותר מתמיד. האם אנחנו מרכז, פריפריה או פריפריה עם תודעה מרכזית"?

אי-נוחות מוסרית

כפי שמרמזת הזמנתו של פרץ, אחת השאלות המרכזיות שיידונו בכנס קשורה בהיבט הכלכלי-חברתי של התרבות. "מה שקרה בישראל בעשור האחרון הוא שההפרטה הכל-כך פופולרית השתלטה גם על התרבות", מסביר אברמסון. "ממצב שבו התרבות שייכת לכולם הגענו למצב שבו תרבות שייכת רק למי שיכול להרשות לעצמו לצרוך אותה, ואם אין לך תרבות, כנראה שזה באשמתך".
אבל זה היה המצב בישראל מאז ומתמיד.
זה נכון שגם בעידן מפא"י היתה אפליה, אבל היא לא נבעה ממדיניות אלא מדעות קדומות וחוסר הבנה. גם אם הפרקטיקה לא התבצעה כמו שצריך, לפחות ההצהרות היו אחרות. תרבות נתפשה כזכות יסוד ולא כמותרות שצריך להשיג. היום חושבים שאם אין לך תרבות, זו בעיה שלך, כי לא התאמצת מספיק. נעלמה אפילו חוסר הנוחות המוסרית הבסיסית ממצב כזה.
רבות כבר נכתב (ועוד ייכתב) על יחסי ה"כאן" וה"שם" בישראל, שהיא עצמה מרכז עולמי ופריפריה של המערב בו בזמן. מבחינה זו, שנקר מהווה במה מעניינת לבחינת נושאים אלו: זהו מוסד מתפתח ששוכן בתל-אביב, העיר המרכזית בישראל, אך נחשב לבית-ספר פריפריאלי ביחס למוסדות מרכזיים כמו בצלאל והמדרשה, השוכנים דווקא בירושלים ובכפר סבא. הדוברים בכנס, ביניהם חוקרים, אמנים, אנשי תקשורת ותרבות, יעסקו ביחסי מרכז ופריפריה בכלל, ובתהליכים התרבותיים הנובעים מהם במדינת ישראל בעבר ובהווה: יואב קוטנר, למשל, ידבר על פריפריה ומרכז במוזיקה הישראלית; גליה בר-אור, מנהלת המשכן לאמנות ישראלית בעין-חרוד, תדבר על מוזיאון פריפריאלי היוצר סדר יום מרכזי; כריסטוף גרוננברג, מנהל מוזיאון הטייט בליברפול, יציג את עירו כמודל אלטרנטיבי לעיר המרכזית לונדון ועוד.

יוצאים מההלם

גם בבצלאל עורכים כנס, שיתקיים ב-5 באפריל תחת הכותרת "הלם היפה – על תפישות יופי באמנות ועיצוב" ויעסוק בשאלות כמו מהו יופי, מי קובע זאת ואם תפיסת היופי היא תוצר תרבותי או אנטומי. בשנתיים האחרונות מנוהל בצלאל על-ידי ארנון צוקרמן, שהחליף את רן ספוז'ניק לאחר עשור שהתאפיין בענטוזים רטוריים ותחושה שבית-הספר איבד את דרכו. ניתן אמנם לבקר את התנהלותו המונופוליסטית בראשותו של צוקרמן (ואני בטוח שלראשי שנקר יש מה לומר בנושא), אך אי-אפשר להתעלם מהזינוק של בית-הספר בחזרה אל מרכז העניינים. אחד המאפיינים של התהליך הזה הוא קידום הלימודים העיוניים והרחבת פעילותה של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה, שהכנס הוא אחת מיוזמותיה. לפני חצי שנה הושק בבצלאל "הפרוטוקולים של היסטוריה ותיאוריה" – כתב-עת אקדמי מקוון בנושאי אמנות, תרבות, היסטוריה, פילוסופיה ומה שביניהן. גיליונו הראשון של כתב-העת, שאותו עורך ד"ר ברוך בליך, הוקדש ליחסים בין תיאוריה ופרקטיקה באמנות, עיצוב וארכיטקטורה. בגיליון הבא, שיצא במקביל לכנס "הלם היפה", יופיעו מאמרים שנכתבו לרגל כנס האוצרות, שהתקיים במוסד בתחילת השנה.
כמו בבצלאל, גם בשנקר מקפידים לתעד. לפני חודשיים יצא בהוצאת רסלינג קובץ מאמרים בשם "העיר הישראלית", שהתבסס על הרצאות שניתנו בכנס פורום שנקר לפני שנתיים. ראשי הכנס, פרופ' מיכה לוין וד"ר עודד היילברונר, מתכננים להמשיך את שיתוף הפעולה גם הפעם.

פורסם בהעיר

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: