Skip to content

דור דור וכובשיו

ינואר 20, 2006

"דור ג'" הוא מגזין שמרני שלוקח את עצמו ברצינות תהומית ומוציא שם רע לסטודנטים ירושלמים, אבל מה כבר יכול לצאת מכתב-עת שעורכיו שואפים להיות "אנשים רגילים" ולהציג "דעות נורמליות"?

עודד נעמן, עורך המשנה של המגזין "דור ג'", קם בבוקר, הרגיש שהוא עם וישב לכתוב. בתור נציג העם, או ליתר דיוק, נציג הדור שהיה בעשור השני לחייו כשרבין נרצח, הוא החליט לייסד מגזין ולהריץ ברשת מכתב שנפתח כך: "שלום. אתם מכירים אותנו היטב, ובכל זאת כדאי שנציג את עצמנו. אנחנו ישראלים ונולדנו בשלהי שנות השבעים ותחילת שנות השמונים". בהמשך המכתב מועלים זיכרונות מבית אבא ("הגאווה להיות חלק מן ההצלחה הישראלית השאירה את חותמה על כולנו") ומהצבא ("זהו משחק שיש להכיר את חוקיו"), ומתוארים שבר ("אז בטח שכמעט כולנו טסנו אחר-כך לצד האחר של העולם") ותיקון ("יש לשמור על החופש שלנו ולומר את דעותינו, דעותינו הנורמליות, המפוכחות, דעות שלא יצליחו לכסות ב'רדיקליות'"). המכתב מסתיים בבקשה לשיתוף פעולה תקשורתי, שמנוסחת במלים אלה: "החלטנו להתייחס. יותר מזה, אנחנו מתכוונים להשפיע. אנחנו טוענים כי ניתן לאפשר לחברה שלנו חיים ראויים, פשוט כך, חיים ראויים שלא צריך לחפות עליהם בשליחות ולא צריך להתקומם כדי לצלוח אותם. אנחנו רוצים להיות אנשים רגילים, שטוב להם".

מוזר, לא? יאיר לפיד לא היה מצליח להגיד את זה טוב יותר ("ככה אני רוצה את היהדות שלי, אמרתי ליואבי, רגע לפני המשחק של מכבי"). אך גם אם נתעלם לרגע מפואטיקת היורים, בוכים, טסים להודו וחוזרים למילואים, נישאר עם פנייה פומפוזית בסגנון תמוה משהו. ניסיתי לספור כמה פעמים מופיעות במכתב הטיות קולקטיביות שונות. בפסקה השנייה איבדתי את הספירה. נראה שמרוב התלהבות מ"כולנו" ו"אנחנו" ו"רצינו" ו"החלטנו", נעמן לא שם לב שאנשים כבר לא כל-כך אוהבים כשמדברים אליהם בגוף ראשון רבים. מישהו לא סיפר לו שבני דור הנרות, הדור שלו, הדור שבשמו הוא כותב מכתב רשת ומוציא מגזין, מגיב בחשדנות כלפי נציגים מטעם עצמם. מרוב רצון לאפיין את החברה, פיספס נעמן את המאפיין המרכזי שלה.

ככה נראה גם המגזין של נעמן, "דור ג'": מגזין לענייני חברה צעירה בישראל שבסיסו בירושלים, שממומן עד מעל הראש על-ידי הקרן החדשה לישראל, ונוטף פוליטיקלי קורקט מוסרני. כך, למשל, מסביר המוזיקאי אלון לוטרינגר, שמתראיין למגזין: "אם מישהו מגיע לרמה גבוהה ביחידה טובה בצה"ל, הוא מסודר בחיים. חשוב שזה יהיה המצב גם בתחומים אחרים". כותב בשם שי כץ יודע לספר כי "זהות – אישית או קבוצתית – היא דבר חשוב מאין כמוהו", ואריאל לוינסון, מבקר חד כתער, מבקש לקרוא תגר על "המאמרים הפלצניים של עיתון 'הארץ'", רגע לפני שהוא מכריז ש"העשייה הקולנועית של השנים האחרונות, שצועדת בנתיבים חדשים ורעננים, יכולה להתוות לנו מעין אספקלריה מאירה או זרקור הניצב מעל אותו שביל דרוך שבו צועדת העשייה הטלוויזיונית".

אם אנשי "דור ג'" הם נציגי הדור כפי שם מציגים את עצמם, מדובר בדור עם חוש הומור דלוח ומחסור באירוניה עצמית, דור שמרן שלוקח את עצמו ברצינות תהומית, ודעותיו הן, כדברי נעמן עצמו, "דעות נורמליות ומפוכחות, שלא יצליחו לכסות ב'רדיקליות'".

פורסם במקור בהעיר

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: